زندگی نامه عالیجناب اسقف نشان توپوزیان

خلیفه کل ارامنه آذربایجان

(2010-1966 )

در فوريه سال 1991 بعنوان روحاني به ايران آذربايجان شهر تبريز عزيمت نمود و در ماه مه همان سال بنا به تقاضاي مجمع خليفه گري و قاطبه ارامنه آذربايجان به دستور عاليجناب جاثليق به عنوان خليفه كل ارامنه آذربايجان منصوب گرديد.

در ماه آگوست همان سال در كليساي سركيس مقدس تبريز از طرف حوزه سيليسي آنتيلياس ارتقا درجه يافته و به استفاده از صليب مخصوص مفتخر گرديد و در سال 1994 نيز افتخار بر دوش گذاردن رداي بنفش را نصيب خود كرد.

در 25 فوريه 1998 به منظور قدرداني از خدمات ارزشمند جناب اسقف به درجه خليفه اعظمي نايل گرديد.

در سال 2006 و طي مراسم خاصي در آنتيلياس به نشان درجه اسقفي مفتخر گرديد

اسقف نشان توپوزيان، به نام غسل تعميدي «آرا» ، در دوم آوريل سال 1966 ميلادي در شهر اشنوراي دشت بقاع لبنان چشم به جهان گشود. پدرش قره پت توپوزيان مراشي الاصل بود. اسقف نشان توپوزيان تحصيلات ابتدايي خود را در مدرسه ارامنه شهر زهله گذراند و پس از آن در سن 12 سالگي وارد حوزه علميه آنتيلياس شد. پس از گذراندن دوره 5 ساله تحصيلي به درجه سار كاواك نايل گرديد. با ادامه تحصيل و پس از اتمام دوره 3 ساله تحصيلي در رشته هاي خداشناسي و زبان ارمني در سال 1987 و به دست عاليجناب جاثليق كارگين دوم به درجه آبفايي ارتقا يافت و ملقب به خليفه « نشان » گرديد.

اسقف نشان توپوزيان در طول 19 سال خدمت خود در ايران بيش از 50 كتاب و مقاله را در زمينه مذهبي به رشته تحرير در آورد

از حدود سه هفته پيش و به دنبال بيماري عارضه كبدي ايشان در بيمارستان نورك ماراش شهر ايروان ارمنستان بستري و تحت معالجه قرار گرفتند. ليكن در ساعت 3 بعد از ظهر روز سه شنبه 7 ارديبهشت معالجات موثر واقع نشده و ايشان دار فاني را وداع گفته و به ديار باقي شتافتند. روحشان شاد.

 

شوراي خليفه گري كل ارامنه آذربايجان