سفر گروه تسبیح به همدان

سفر گروه تسبیح به همدان

تعدادی از اعضای گروه تسبیح کلیسای کاتولیک ارومیه از تاریخ 27 شهریور به مدت سه روز سفری تفریحی به همدان داشتند.

گروه ،صبح روز یکشنبه به این شهر تاریخی رسیدند و پس از استراحتی کوتاه از مقبره بوعلی سینا ؛ دانشمند مشهور ایرانی ، و باباطاهر شاعر معروف دیدن نمودند. عصر روز یکشنبه در نماز قربانی مقدس که توسط کشیش رایان تقدیس شد شرکت نمودند و سپس کشیش وانیا با پذیرایی زیبایی در سالن کلیسا به آنها خوش آمد گفت. و در روزهای بعد از مکانهای تاریخی و تفریحی همدان دیدن نمودند. ؛ و همچنین از پارک مریم که سابقا قبرستان آشوریان بوده دیدن نموده ؛ و برای شادی روح از دست رفتگان دعا نمودند.

که به شرح تاریخچه مختصری از همدان و هر کدام از مکانهای آن پرداخته خواهد شد.

اعضای گروه از سرکار خانم لیلیان و شوهرشان آقای سنگری از اینکه وقت گرانقدر خود را در اختیار این گروه قرار دادند و از پذیرایی بسیار  صمیمانه بینهایت تشکر مینمایند.

 

همدان :

مرکز استان همدان در غرب ایران واقع است. شهر همدان در دامنه ی شرقی کوه الوند واقع شده که توسط دولت جمهوری اسلامی ایران یکی از پنج شهر تاریخی فرهنگی ایران شناخته شده‌است. شهر همدان مرکز استان همدان و نیز مرکز شهرستان همدان است و سیصد و شصت کیلومتری جنوب غربی تهران در ارتفاع ۱۸۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد.

میدان مرکزی (میدان امام خمینی) این شهر توسط مهندسان آلمانی طراحی شده و به نقشه شعاعی معروف است که
۶ خیابان اصلی بطور موازی به میدان اصلی شهر وصل شده و بلوارها بصورت رینگهای اول و دوم آنها را منقطع کرده که در نوع خود کم نظیر است و در ابتدای هر خیابان اصلی دو گنبد نقره‌ای رنگ به تعداد ۱۲ گنبد بنام هر امام معصوم تعبیه شده‌است که نشانگر مذهبی بودن و شیعی بودن این شهر از دیرباز می‌باشد.

پیشینه تاریخی نام همدان
آشوریان باستان به شهرهای قوم کاسی، عنوان «کارکاشی» داده بودند که «کار» به معنی قرارگاه یا منزلگاه و «کاشی» نام قوم کاسی است.

آشورشناسان و مادشناسان، جملگی این کار کاشی (با شهر کاسیان) را منطقه کنونی همدان دانسته‌اند.

پرفسور گیریشمن، باستان شناس معروف فرانسوی، معتقد است که اسم قبلی هگمتانه،» اکسایاً یعنی شهر کاسیها بوده‌است.

در مجموع اعتقاد غالب بر این است، که شهر هگمتانه را یکی از اقوام آریایی بنام مادها ساخته‌اند. و نخستین دولت ایرانی را در آن بنا نهاده‌اند. ولی نتایج تحقیقات بیانگر آن است که شهر هگمتانه پیش از انتخاب به پایتختی توسط مادها، وجود داشته مردمانی از قوم کاسی در آن می‌زیسته‌اند. سپس بازماندگان قوم کاسی، بعدها با طایفه‌ای از آریاییها قوم موسوم به ماد را پدید آورده‌اند. و با غلبه بر دولت تجاوزگر آشوری، دولت ماد را بنیان کذاشته، و پایتخت خود را کار کاشی قرار داده‌اند. و از آن به بعد، این شهر هگمتانه نام گرفته‌است.

امروز هم باستان شناسان، تپه باستانی هگمتانه، واقع در مرکز شهر همدان را، که وسیع‌ترین تپه باستانی ایران است، بقایای همان ابنیه عهد کاسی، مادی، هخامنشی و بعد از آن می‌دانند. مساحت این تپه حدود
۳۰ هکتار می‌باشد. که با در نظر گرفتن بخش‌هایی که جزء محدود تپه باستانی بود، ولی اینک ساختمانهای مسکونی بر روی آن ساخته شده، به بیش از ۴۰ هکتار نیز می‌رسد.

این تپه بیضی شکل، در داخل محدوده شهر فعلی همدان، و در دو سوی خیابان اکباتان واقع شده‌است. «هگمتانه»، یا «هنگمتانه» که به زبان پارسی قدیم به معنی محل تجمع بوده، ترکیبی از دو واژه «هنگ» به معنی «جا» و «متانه» به معنی «تجمع» است. این واژه در زبان یونانی به صورت «اکباتانا» در آمده‌است، و در کتیبه‌های عیلامی به صورت «اک ماتانو» آمده‌است.

عکسهای مربوط

ادامه مطلب