عید انتقال مریم مقدس به آسمان

یکی از بزرگترین اعیاد تابستان عید انتقال مریم مقدس به آسمان می باشد که هرساله در روز 15 آگوست در سراسر جهان برگزار می گردد .

امسال نیز همانند هر سال  به همین منظور مراسم باشکوهی در برخی از روستاهای ارومیه از جمله سلماس و گولان و قره گوز برگزار گردید . در سلماس  مراسم تقدس قربانی مقدس در کلیسای حضرت مریم روستای ساورا توسط اسقف اعظم توماس میرم انجام گرفت .بعد از آن مراسم تعمید سه دختر بچه بنامهای براشیت خشیلو , میدوری خشیلو وآنجلیتا میرزایی  توسط اسقف انجام شد . در این روز باشکوه منازل قریه های خسروآباد و پته ویر میزبان مهمانان زیادی بودند که جهت شرکت در این مراسم از ارومیه و شهرها وحتی کشورهای دیگر به این روستاها تشریف آورده بودند . در بعداظهر همان روز مراسم رقص و موزیک نیز در سالن اجتماعات روستای خسروآباد  برگزار گردید . در روستای گولان نیز مراسم تقدس قربانی مقدس توسط کشیش هرمز و در روستای قره گوز توسط کشیش یوحنا  انجام گرفت  . 

در این روز بود که شاگردان برای مراسم تشییع پیکر پاک حضرت مریم آماده میشدند که متوجه خالی بودن قبر حضرت مریم شدند. و فهمیدند که حضرت مریم به آسمان برده شده و برای بار دیگر مقدس و بیگناه بودن او برای همه ثابت شد. ( تصاویری از قبر حضرت مریم و مطلبی در همین رابطه پیشتر در سایت آورده شده با موضوع : قبر خالی حضرت مریم)

در روستای قره گوز کشیش یوحنا این مراسم را تقدیس نمود. و بخشی از سخنرانی او به این شرح است:

"حضرت مریم مادر همه ما است و او همیشه مثل یک مادر واقعی و انسانی با پسرش رفتار مینمود و به او اعتماد داشت طوری که در عروسی قانای جلیل زمانی که دید مشکلی است به خادمان دستور داد از عیسی اطاعت کنند.

وقتی عیسی 12 ساله بود و او را گم کرده بود ؛ زمانی که او را یافت تنبیه نمود و از او خواست بدون اجازه کاری نکند ؛ با اینکه میدانست او کیست ولی باز با او مثل یک مادر واقعی رفتار میکرد.

در تمام دوران زندگیش پا به ای پسرش بود و او را تنها نمیگذاشت. درست است که در انجیل  به ندرت راجع به حضرت مریم صحبت شده زیرا انجیل زندگی مسیح را برای ما بازگو میکند ولی همین قدر هم میتوان فهمید که حضرت مریم چقدر عذاب کشیده ولی هیچ وقت پسرش را تنها نگذاشته و شکایتی نداشته. و به همین دلیل پیکر پاک و مطهر و بی گناه او به آسمان انتقال یافت."

 

پس از پایان مراسم قربانی مقدس در تمام کلیساها مردم به صرف نهار رفته و این عید بزرگ را با هم جشن گرفتند.

 

عکسهای عید حضرت مریم در سلماس، قراگوز و گولان