یک اتفاق خوب بهاری

 

 

11 خرداد 1391 آخرین روز ماه یار ـ نسیم نیمه خنک بهاری خبر از وقوع اتفاق خوبی می داد.

ساعت نزدیک 5 بعدازظهر بود و مردم کم کم داشتند به کلیسا می آمدند. راهروی منتهی به محراب کلیسا در هر دو سو با گلهای سفید و صورتی به طرز زیبایی تزیین شده بود. انگار عروسی منتظر است تا تمام گلهای عالم را به نامش رقم بزنند. عروس آسمانی ما آنجا در وسط محراب باوقار و عطوفت تمام چشم براه پروانه های کوچک و زیبای بهاری بود که مشتاقانه از گلی به گل دیگر می پرند. و خبر از زندگی دوباره غنچه ها می دهند.

   

                           

سرانجام در ساعت 5 بعدازظهر پروانه های کوچک و شاد بهاری وارد کلیسا شدند و همچون تسبیحی زیبا بدور مادر مقدسشان حلقه زدند. و مراسم با دعای اعتقاد آغاز شد. و دعاهای ای پدر آسمانی و سلام بر مریم مقدس یکی پس از دیگری توسط بچه ها خوانده شدند.

سپس اسقف اعظم توماس میرم پس از قرائت آیاتی چند از انجیل لوقا موعظه خود را چنین آغاز کرد:

از حضرت مسیح سپاسگزاریم که هیچوقت برکاتش را از ما دریغ نمی کند. این ماه را بنام حضرت مریم نامگذاری کرده اند از آن مادر مقدس می خواهیم که ما را زیر چادر محبت خود پناه دهد. و فرزندانمان را در هر کجای دنیا که هستند. این راز مقدس را تقدیم می کنیم به تمام کسانیکه در تزئین کلیسا شرکت داشته اند. به همه بچه ها و مربیانی که یکماه تلاش کرده اند تا برای مراسم امروز آماده شوند.

در طی یک ماه هر روز دعای حضرت مریم را خوانده ایم و در مورد زندگی او اندیشیده ایم و می دانیم که هر جا ایمانداران باشند و با هم دعا کنند روح القدس نیز نزد آنها در آنجا حضور پیدا می کند.

در موقع دعا با خدا در ارتباطیم و دعا نزدیکترین رابطه بین انسان و معبودش می باشد. مانند دو دوست که یکدیگر را دوست دارند و در سر تا سر دنیا امروز بیش از 700 تا 800 میلیون نفر این دعا را می خوانند.

این دعا مانند بوسه ایست که بچه ای در آغوش مادرش بصورت او می زند.

سه مورد مهم در مورد ایمان ما وجود دارد که سینه به سینه و نسل به نسل از اجداد ما به ما رسیده است.

از قرن 4 میلادی در مورد حضرت مریم کتابهایی نوشته شده اند توسط قدیسینی مانند حضرت مار افرام و یعقوب سروجی و گورگیز ورده و غیره ... که می توانیم آنها را در اینترنت جستجو کنیم.

سه مورد مهمی که گفته شد عبارتند از:

  • مریم مادر خداست: حضرت مریم خدا را بوجود نیاورده بلکه از جانب خدا برگزیده شد تا پسر خدا را از روح القدس جسم بپوشاند و مانند ما انسانها بدنیا آورد ـ حضرت عیسی طبیعت انسانی گرفت و بصورت آدم از بطن حضرت مریم بدنیا آمد.
  • مریم باکره بیگناه است: یعنی هیچ گناهی نداشت نه وقتی در شکم مادرش بود و نه در طی زندگیش تا لحظه مرگ. زیرا ظرف پاک و مقدسی بود که پسر خدا می بایست از او بدنیا می آمد. او ملکوت خدا بود که خداوند 9 ماه در او زندگی کرد.
  • مریم با جسم و روح به آسمان منتقل شد: روز انتقال حضرت مریم به آسمان روز خاصی دارد که 24 مرداد می باشد. او توسط پسرش به آسمان منتقل شد، زیرا مادرش را بسیار دوست می داشت. دوست داشتن مادر یک امر مقدس است.

حضرت مریم در آخرین لحظات زندگیش بسیار مشتاق بود که حواریون را بار دیگر ملاقات کند و آنان توسط نیروی روح القدس در آخرین دَم زندگیش دور او جمع شدند و مراسم تشییع پیکر مطهرش را بجا آوردند.

حضرت تومای رسول که روز سوم بر سر مزار حضرت مریم حاضر شده بود تا کندر بسوزاند گفت که به مرگ او شک دارد زیرا در راه آمدنش او را دیده است که به آسمان منتقل شده. لذا قبر حضرت مریم را شکافتند و دیدند که پیکرش در آنجا نیست. حضرت مریم برای ما مسیحیان مقدس است. زیرا برگزیده خداست تا مادر مسیح باشد زیرا پر از شفقت خداست. و مسیح همیشه با اوست. و در میان زنان عالم برگزیده است زیرا برکات خدا با او هستند.

2000 سال است که مریم را ارج می نهند. از نام مریم نامهای بسیاری بوجود آمده که ما آنها را برای بچه هایمان انتخاب می کنیم و عکس او در خانه همه ما وجود دارد.

مرحوم پاپ ژان پل دوم می فرمود که دعای حضرت مریم دعای مردم مسکین است که به خدا تقدیم می کنند و چقدر خوبست که همه خانواده ها شب هنگام این دعا را با هم بخوانند تا محبتشان زیاد شود.

امیدوارم که خدا دعای این بچه ها را بشنود زیرا آنها پاکند.

از جانب همه یاری گرها و برای کشور عزیزمان ایران هم دعا می کنیم.

سپس تندیس زیبای حضرت مریم بر دوش شماسها به همراه اسقف و کشیشان در کلیسا به حرکت در آمد تا مراسم طواف بجا آورده شود و آنگاه نوبت بچه ها بود تا تاجهای گل و شمع های روشن شان را به همراه قلبهای پاک و کوچکشان را طی سرود زیبایی که نوای ارگ همراهیش می کرد را نثار آن مادر مقدس کنند.

زمانیکه خورشید آخرین بارقه های نورش را از پنجره های کلیسا به بیرون می کشید مراسم پایان یافته بود.

امروز هم به پایان رسید اما یقیناً رحمت خدا هیچگاه به پایان نمی رسد.

امیدوارم که سال آینده باز هم در چنین روز و ساعتی سعادت آمدن به این مراسم نصیبمان گردد.

تهیه و تنظیم از آنت ورده   

عکسهای مربوطه