خوشا به حال صلح دهندگان, زیرا ایشان فرزندان خدا خوانده خواهند شد

(انجیل متی فصل 5 آیه 9)

 

کلیسای کاتولیک گواتمالا فوت کاردینال رودولفو کوزادا تورونو Rodolfo Quezada Toruño      را در4 ماه  ژوئن سال 2012 اعلام کرد .

 او همان شخصی است که فرآیند صلح را در گواتمالا نظارت کرد. و نقش مهمی را در مذاکراتی که باعث پایان بخشیدن به جنگ داخلی ۳۶ ساله گواتمالا شد ایفا نمود. این جنگ در سال ۱۹۹۶ به پایان رسید. کاردینال کوزادا تورونو میانجیگر بین دولت وشورشیان چپگرا از گروه "وحدت انقلابی ملی" بود. حداقل ۲۰۰ هزار نفر در آن جنگ کشته شدند.

کاردینال رودولفو کوزادا تورونو در ماه مارچ  سال1932 در شهرگواتمالا به دنیا آمد. کاردینال رودولفو کوزادا تورونو پس از پایان تحصیلات علوم فلسفه در مدرسه علوم دینی شهر سن خوزه در السالوادور راهی دانشگاه علوم الهیات اینسبروک University of Innsbruck در اتریش شد. در سال 1956 به عنوان کشیش رودولفو کوزادا دستگذاری شد و در سال  1959 فارغ التحصیل شد. او در سال 1962 دکتری خود را از دانشگاه Pontifical Gregorian University در شهر روم ایتالیا کسب کرد و به عنوان خادم بخش ال ساگراریو El Sagrario  منصوب شد سپس رئيس دانشگاه بیتاس دی بلن Beatas di Belén  و نیز معاونت اسقف اعظم شهر گواتمالا را هم به عهده گرفت. او اولین مدیر بزرگترین مدرسه ملی علوم دینی در گواتمالا وهمچنین در18 آگوست سال 1968 به روحانی ویژۀ پاپ منصوب شد.

او همجنین استاد قوانین علوم دینی در موسسه علوم الهیات سالزین Salesian Theological Institute ودانشگاه رافائل لاندیوار Rafael Landívar University و اصول اخلاق در دانشگاه سن کارلوس گواتمالا

 را به عهده داشت.University of San Carlos of Guatemala.

 پاپ پل ششم در سال 1972 کوزادا را به عنوان اسقف کمکی شهر زاکاپا منصوب کرد. در سال  1975 توسط اسقف اعظم سن تیاگو به مقام اسقفی دستگذاری شد و در سال 1980 بعد از درگذشت  اسقف شهر زاکاپا  کوزادا سقف شهر زاکاپا شد.

از سال1988 تا سال 1992 به ریاست کنفرانس اسقفان گوواتمالا انتخاب شد و مجددا در سالهای 2002 -2006 ریاست کنفرانس مذکور رابر عهده داشت.

در 19 ماه ژون 2001 توسط پاپ ژان پل دوم به مقام اسقف اعظم شهر گواتمالا و سپس درماه 21 اکتبر 2003 به مقام کاردینال سن سا تورنینوS. Saturnino منصوب شد. وی در سال 2005 جهت انتخاب پاپ اعظم  بندیکت شانزدهم به شورای اسقفی واتیکان دعوت شده بود.

وی عضو شورای فرهنگی اسقفی همچنین عضو کمسیون جامعه اسقفان آمریکای لاتین بود.

کاردینال رودولفو کوزادا تورونو در 4 ماه اکتبر سال 2010 با عنوان اسقف اعظم بازنشسته شد و سرانجام در سن 80 سالگی در4 ماه  ژوئن سال 2012  در اثر انسداد معده جان خود را از دست داد.

مردم گواتمالا، کاردینال رودولفو کوزادا تورونو را به خاطر نقش بسزایی که در پایان بخشیدن به جنگ داخلی ۳۶ ساله گواتمالا ایفا نمود به عنوان قهرمان ملی می شناسند و به همین خاطر در گواتمالا سه روز عزای عمومی اعلام شد.