image

Image

Image

Image

image

 

بنام خدا


برگزاری جشن چهارشنبه سوری در سالن کاتولیک


مطابق سنن ایران باستان آخرین چهارشنبه هر سال مراسمی  با عنوان چهارشنبه سوری برگزار می شود که از بعد ازظهر روز سه شنبه با افروختن آتش و فشفه بازی و پریدن از روی آتش شروع می شود .در ایام قدیم این آتش تا صبح روز چهارشنبه برافروخته نگه داشته می شد که نماد و نشانه نیروی مهر و نور و دوستی بود و هدف از روشن کردن آن برگرداندن نیروی فزاینده و نیک به مردم برای چیره شدن بر غم و افسردگی بود .
مردم با پریدن از روی آتش و زمزمه کردن  جمله « زردی من ازتو ، سرخی تو از من » به پیشواز نوروز می رفتند . این جمله نشانگر مراسمی برای تطهیر و پاک سازی بوده و بیان می دارد که مردم خواهان آن هستند که آتش تمام رنگ پریدگی ، زردی ، بیماری و مشکلاتشان را بگیرد و به جای آن سرخی ، گرمی و نیرو به آنها بدهد .
چهارشنبه سوری وابسته به دین ویا قومیت خاصی نیست و در تمام نقاط ایران جشن گرفته می شود و با جمع شدن افراد خانواده و دوستان و همسایگان با شور و شوق زیادی برگزار می شود و طبق سنت های هر شهر یا روستا مراسمی از قبیل فالگوش ایستادن و قاشق زنی نیز در این روز به اجرا در می آید و غذای ویژه ای برای شام تدارک دیده می شود که غذای اصلی مردم آذربایجان در این شب کوفته است و معمولا کوچکترها به منزل بزرگترها رفته و با آجیل مخصوص چهارشنبه سوری و میوه و شیرینی و... این روز را جشن می گیرند .
گروه ایمان و نور کلیسای کاتولیک هم امسال سومین سال است که این روز را در سالن کاتولیک  با فروش بلیط  وروردی  به اعضای گروههای فعال در کلیسا جشن می گیرد .
این جشن، امسال روز سه شنبه 26 اسفند ماه از ساعت 19 الی 24 شب با حضور 150 نفر برگزار شد مراسم با پذیرایی چای و شیرینی و میوه و آجیل و  ... شروع شد و سپس از ساعت 19:30 الی تقریبا 20:30 با افروختن آتش و ترقه بازی و پریدن از روی آتش در حیاط سالن ادامه یافت . بعد از آن بلیط لاتاری فروخته شد و باساندویچ از مهمانان پذیرایی شد .

بعد از شام دو تا بازی بین افراد داوطلب برگزار شد یکی از این بازی ها روشن کردن شمع توسط یک فرد چشم بسته با راهنمایی یک از افراد خانواده که در بازی شرکت کرده بودند ، بود این بازی بین چهار زوج برگزار شد و فرد چشم بسته ای که این شمع را در کوتاهترین زمان روشن کرد برنده اعلام شد .
دومین بازی بین دو گروه 11 نفره بود افراد باید نوک بینی خود را به کِرِم آغشته می کردند و بدون دخالت دست پنبه های گلوله شده را تک تک از روی یک میزبه میز مقابل که حدود 20 متر فاصله داشت می بردند و گروهی که زودتر پنبه های گلوله شده را به میز مقابل می برد برنده اعلام می شد .
جشن با اهداء جوایز به برندگان و رقص ادامه یافت و در آخر بلیط های لاتاری قرعه کشی شدند و مجموعاً به 10 نفر برنده کادوهایی داده شد و مراسم  با خوبی و خوشی پایان پذیرفت .
جا دارد از حضور گرم و صمیمی اسقف مارتوما ، کشیش یوحنا و ریس ایشان راهب جولیانو که بعد از 40 سال از ارومیه دیدن مینمودند از بلژیک آمده بود ، ماسور نارمن و کشیش هرمز که همواره راهنما و در کنار ما بوده و هستند و همچنین از اعضای فعال گروه ایمان و نور که در برپایی این مراسم نهایت سعی و تلاششان را کردند تا شب خوب و به یاد ماندنی را  برای مهمانانمان به یادگار بگذارند تشکر و قدردانی کنم .

 

سرگروه ایمان و نور ارومیه– ملینا تمرز
اسفند ماه 93

آلبوم عکسها