image

Image

Image

Image

image

 

راه پیمایی های گسترده در اعتراض به سکوت جهانیان به ظلم حاکم بر مسیحیان خاورمیانه

 

تاریخ ١٠ ژوئن ٢٠١٤ روزهای فراموش نشدنی و اسفناک  ژوئیه ١٩١٨ که مصادف با قتل عام مسیحیان خصوصا آشوریها و کلدانی ها در اورمیه بود خود را این بار در موصل تکرار کرد.
به دلیل بی کفایتی دولت مرکزی و ارتش عراق در این نواحی، افراطیون اسلامی داعش دومین شهر بزرگ و مهم عراق که گهواره تمدن بخود لقب گرفته بود را مورد حمله قرار دادند و با تصرف کامل موصل بلافاصله مشغول اعمال جنایت کارانه خود شدند، کشتن و تجاوزبه دختران وزنان اقلیت های مذهبی مسیحی و شیعه ، نابود کردن آثار باستانی اماکن مقدس مسلمانان شیعه و مسیحیان و با اعلام مهلت چند ساعته چهار گزینه را تحمیل کردند، یا به دین اسلام روی آورند، جزیه پرداخت کنند، شهر را بدون حمل هیچ گونه اموالی ترک کنند و یا کشته شوند.

 

این گروه بلافاصله با علامت گذاری حرف "ن" به معنای "ناصری" بروی در و دیوار اماکن مسیحیان نقشه شوم خود را بعمل در آوردند. بیش از ٣٥٠٠٠ مسیحی باقیمانده شهربرای حفظ جان خود در دمای بیش از ٤٠ درجه آواره بیابانها شدند. 


اکنون شهر موصل بعد از ١٦٠٠ سال برای اولین بار کاملا خالی از سکنه مسیحی شد. شهری که مسیحیان آن طی قرون متمادی درکنار مسلمانان زندگی صلح آمیزی را سپری می کردند و در ایام دشواریها و جشنها در همزیستی مسالمت آمیزی بسر می برند.

 


آنان اموال مسیحیان و اقلیت شیعه را غارت کرده و منازل آنان را بنفع خود مصادره کردند. در مجموع ٤٣ کلیسا ، نمازخانه ، قبرستان, دیر, صومعه و موزه مسیحیان که شامل آشوریها, کلدانیها، سیریانیها وارامنه را یا نابود کردند و یا تبدیل به مسجد ویا به قرارگاه عملیاتی خود در آوردند.

 
طی هفته های گذشته با کمک شبکه های اجتماعی برای اولین بار آشوریها، کلدانیها و سیریانی ها تصمیم به برگذاری راهپیمای در ٤٨ شهر مهم دنیا کردند. ده ها هزار شرکت کننده با بر گزاری راهپمایی مسالمت آمیز تلاش به بصدا در آوردن  ظلم وارد شده به این اقلیت کوچک بی دفاع و صلح طلب در سرزمینهای آبا اجدادی خود به جهانیان خصوصا سازمان ملل نمودند ، درخواست کمکهای امدادی اولیه از جمله آب، غذا و داروبرای آوارگان همچنین درخواست اعلام "منطقه محافظت شده " توسط سازمان ملل را برای این گروه را نمودند.


متون خلاصه شده سخنرانیها :


-ابتدا شرح مختصری از تاریخ بسیار طولانی همزیستی این اقلیتها در سرزمیهای آبا اجدادی خود،
-تشریح ظلم وارد شده بدون داشتن هیچگونه توجیح سیاسی ، یا نظامی و قانونی، صرفا پاک سازی قومی و مذهبی،
-شرح طریقه زندگی و فرهنگ صلح جویانه مسیحیان بر خواسته از آموزه های مسیحی همراه با حترام و محبت نسبت به هم وطنان وهم شهریان خود،
-مطیع بودن کامل به قوانین حکومتهای مرکزی،
-در طول قرنها در سرزمینهای خود همیشه درپیشرفت هنری، فرهنگی ، اقتصادی و علمی سهم بسزایی را در طول تاریخ ایفا کرده اند واینگونه رفتارهای وحشیانه را به هیچ وجه در خور خود نمی بینند.
-درخواست کمکهای حیاتی از قبیل، دارو، آب ، غذا و منطقه امن و محافظت شده برای آوارگان توسط سازمان ملل.
-ابراز شگفتی از سکوت مطلق زمامداران سیاسی و شبکه های خبر رسانی از فجایع در حال وقوع .
-ابراز حقانیت مطلق مسیحیان در ادامه زندگی در سرزمینهای آبا و اجدادی خود در صلح و تبانی با هموطنان خویش.

 

اشعار بیان شده در طی راهپیمایی ها:

-من هم "ن" هستم
-به کشتار مسیحیان خاورمیانه پایان دهید
-مسیحیان خاورمیانه را نجات دهید
-مسیحیان عراق را نجات دهید
-ما به مسیحی بودن خود افتخار می کنیم
-این سرزمین برای ٦٠٠٠ سال خانه من بود
-به تصفیه سازی مذهبی پایان دهید
-داعش را محار کنید
-ما لایق داشتن حقوق بشر هستیم
-به قتل عام مسیحیان خاتمه دهید
-بخاطرایمانت به مسیح، تو نمی باید مورد تجاوز قرار بگیری
-نگذارید داعش مرا بکشد
-از جنایات در حق بشریت جلوگیری کنید
-من مسیحی هستم و تو نمی توانی ایمانم را تغییر دهی
-با همدیگر بایستم، با همدیگر دعا کنیم
-سکوت علامت رضایت است
-منطقه امن، حالا
-هولوکاست مدرن آشوریها
-صلح برای خاورمیانه
....
......
........
آلبوم عکسها
.
تهیه گذارش: ژان ساده