image

Image

Image

Image

image

 

 

هجدهمین دعای اتحاد کلیساهای ارومیه

 

امروز یکشنبه 18 خرداد ماه 1393 مصادف با 8 ژوئن 2014 در حالیکه زمین و آسمان با هم متحد شده اند تا روزی آرام و به یادماندنی را برای اهالی شهرمان به ارمغان آورند هجدهمین دعای اتحاد کلیساهای ارومیه در کلیسای کوچک، اما زیبا و ساده انجیلی، آشوری شهرمان با حضور کشیشان و عده کثیری از مردم مهربانمان برگزار می شود.
در ابتدا دعا جناب کشیش ایلیا یادگار ضمن خوش آمدگویی به ایمان داران فرمودند: امثال تغییراتی را می بینیم اسقف اعظم مار توماس میرم و کشیش یوحنا لوئیس در کنار ما نیستند و در سفر هستند و اینکه امسال کشیش جدیدی در کنارمان است. بعد از خوش آمد گویی مراسم دعا بوسیله پیام اتحادی که توسط ایشان برای جماعت خوانده شد، آغاز گردید.
ایشان در طی این پیام چنین آغاز سخن کردند که :
اتحاد کلیساها چه معنایی دارد؟ آیا به این فکر کرده اید؟
در این روز روح القدس بر حواریون مسیح نازل گشت و در حقیقت امروز روز تولد جماعت ایماندار است « در چنین روزی ما همه از روح نوشیدیم » عیسی مسیح قبل از صعود به آسمان دعایی خواند و از پدر درخواست نمود آنانی را که به من داده ای از من نگیر بلکه آنها را متحد گردان.
برای متحد شدن لازم است سه قدم را برداریم :
قدم اول : یکدیگر را قبول نمائیم : همانطور که عیسی مسیح ما را همانگونه که هستیم قبول نمود او با اینکه طبیعتی قدیس ـ خدایی و بدون عیبی داشت ما را با تمام کمبودها و ایرادهایمان قبول نمود ـ بنابراین اگر او ما را پذیرفت ما هم باید یکدیگر را بپذیریم ـ او خود را از هیچکس جدا نکرد. او در عروسی شرکت نمود ـ مریضها را پذیرفت و شفا داد ـ با گناهکاران نشست و برخاست نمود و همه آنها را آنگونه که بودند پذیرفت.
ما همه آشوری هستیم ـ از یک نژاد ـ از یک ریشه ـ با یک زبان و از یک سرزمین ـ پس می توانیم همدیگر را همانطور که هستیم بپذیریم.
2- در برابر یکدیگر فروتن باشیم : زیرا مسیح معلم ماست ـ در طی شام آخر عیسی مسیح پای حواریون خود را شست. او به شاگردانش فرمود: اگر من آقای شما هستم بر شما واجب است که خود را در برابر یکدیگر فروتن سازید.
زیرا هر کس خود را فروتن سازد، نزد خدا از مقام والاتری برخوردار خواهد شد.
3- باید صبور باشیم : ما همه باید صبور باشیم مانند صبر والدین در طی سالها برای رشد و تربیت فرزندانشان همانطوریکه عیسی مسیح در برابر رفتار و کردار حواریون صبور بود تا آخرین دقیقه.

در این قسمت از دعا سرودی توسط گروه کُر خوانده شد.
او خداوند است، او خداوند است، اویی که از میان مردگان برخاست، خداوند است
هر زانویی خم خواهد شد و هر زبانی اعتراف خواهد کرد که عیسی مسیح خداوند است.
سپس کشیش هرمز اصلانی دعا برای اتحاد را قرائت کرد.
و نیز کشیش دریاوش عزیزیان کلام خداوند از رساله پولوس رسول به قرنتیان را قرائت نمود.
و بعد کشیش ادی دانیل به موعظه رساله پولوس رسول پرداخت. ایشان پس از خوش آمد گویی به عموم ایمانداران در تفسیر کلام خدا در رساله  فرمودند:وقتی وعظهای جماعتهای گوناگون را می شنویم می بینیم که همه در جماعت ایماندار خلاصه می شوند. اما کتاب مقدس می گوید نباید فقط شنونده خوبی باشیم بلکه باید عمل کننده خوبی هم باشیم.
و سپس با اشاره به رساله پولوس به قرنتیان باب 12 فرمودند که این اتحاد فقط برای امروز نیست و از اینجا شروع و به اینجا هم ختم نمی شود بلکه باید طبق قرنتیان 10 : 1  پشتیبان هم باشیم و طبق یوحنا 1 : 17 برای یکدیگر دعا کنیم.
در این قسمت گروه کُر سرود دیگری خواندند:
مسیحی هستیم، او افتخار ما، امید ما، و یاور ماست، ترانه محبت و پیروزی ماست
مسیحی هستیم، مسیحی هستیم .
در ادامه دعا کشیش توما شنو کلام خدا را از انجیل یوحنا خواندند:
« یکدیگر را دوست بدارید همانگونه که من شما را دوست دارم و ... »
و کشیش هرمز به موعظه کلام خدا پرداخت و این عید را به جماعت تبریک گفت و از کسانیکه سالهای پیش در چنین روزی در کنار ما بودند و امسال بنا به دلایل مختلف پیش ما نیستند یاد کردند. ایشان گفتند که یادآوری فقط با برگزار جشن و مهمانی نیست. یا  اینکه کسی چون با من هم عقیده است پس همیشه به یادش هستم. مسیح همه ما را دوست دارد، همه ما را با هر عقیده، زبان، رنگ، گناهکار، قدیس و ... او فقط قوم اسرائیل را که در میانشان زندگی می کرد دوست نداشت بلکه همه مردم دنیا را دوست دارد. ما همه ایمانداران معتقد به تثلیث مقدس هستیم و همین باید باعث اتحاد ما شود.
هر تفرقه ای جسم مسیح را پاره می کند ـ ما غلامان مسیح نیستیم بلکه خواهران و برادران و دوستان او هستیم. او انتقام نمی گیرد و بدی ما را نمی خواهد. او همیشه رحیم، مهربان و شنونده خوب ماست او به حواریون می گفت: اگر معلم هستید باید فروتن شوید. همه ما از هر فرقه ای که هستیم فقط به یک مسیح معتقدیم و باید همدیگر را دوست بداریم همانطور که او ما را دوست دارد. امید به روزی که به این خواست و دعای مسیح برسیم که «ای پدر آنهایی که به من سپردی یکی گردند همانگونه که من و تو یکی هستیم»
گروه کُر سرود دیگری خواندند:
مسیح بخشنده ، پدر نجات دهنده ، با صلیب سنگین خود ما را محافظت نمودی
بر فرزندان پراکنده آشور رحم نما ، در هر کجای دنیا که هستند .
مهربانی و صلح را بر قوم مان حاکم فرما ، تا با یکدیگر متحد شوند و از تفرقه دوری نمایند.

در ادامه دعا توسط کشیش ایلیا ادامه پیدا کرد.
ایشان فرمودند:
آیا در ضمن این 18 سال چیزی یاد گرفته اید؟ دسته کُر را مثال زد که در ضمن خواندن یکی می شوند نمونه ای از این اتحادند. و همینطور کشیشان و جماعتی که در اینجا حضور دارند حضور همه ما در غمها و شادیهای یکدیگر یک نوع اتحاد است و بخاطر این خدا را شکر می کنیم.
در ادامه دعا توسط کشیش ایلیا با خواندن اعتقاد نامه رسولان، کشیش توما با سلام مسیح، کشیش دریاوش با دعای جماعت و کشیش توما با دعای خاتمه اداره گردید.
در خاتمه از همه جماعت در حیاط کوچک و باصفای کلیسا بوسیله کیکهای خانگی و شربتهایی که توسط خانمهای فعال در کلیسا فراهم شده بودند پذیرایی بعمل آمد.
آیا مسیح منقسم شد؟
به تصویر خداوندم می نگرم که تکه تکه شده است، چهره زیبا و معصوم او در زیر این تکه ها فریاد می زند بر من و تو و ما . که مبادا وجودم را برای اهداف خودخواهانه منقسم و تکه تکه کنید.
با محبت و همدلی و یکرنگی شکافها را از روی تصویر بی نظیرش برداریم تا صورت واقعی او همیشه در دلهایمان زنده بماند.

گزارش از آنت ورده

آلبوم عکس ها